Pročitajte iskustva radnika iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i regiona pre nego što se prijavite za posao. Stvarne plate, odnos menadžmenta i uslovi u kancelariji ili proizvodnji – na jednom mestu.
Dobre stvari: Lako se dobije posao ako si rođak ili komšinica iz bloka, ne mora diploma.
Loše stvari: Lektore glume strane zanatlije. Nepotističko spletkarenje i saplitanje. Nekultura. Nestručnost. Skorojevići klijenti i njihova razmažena deca.. Skorojevići se odlučili za školu umesto restorana kao opcije
Dobre stvari: Ništa posebno.
Loše stvari: Šefovi lokala sebe zovu menadžerima iako ne obavljaju ništa više posla od prosečnog radnika, osim uplaćuvanja pazara odnos prema poslu je isti ako ne i prostiji kao i za mene. Ne pišu se rasporedi, ne poštuju se dogovori i sve se u stvari samo gura pod tepih. Isti ti “menadžeri” piši radne sate zaposlenima kako oni požele, služe se lažima, zloupotrebljavaju radni položaj i pored svega daju sebi za pravo da se ljute kada se zaposleni pobune…. Neorganizovani ljudi rade posao za koji nisu kvalifikovani.
Dobre stvari: Atmosfera, druzeljubivost, dinamika posla, bonusi, nagrade za dobro odradjen posao, ne radi se vikendom ni posle 5, prijava na celu platu, odlicna medjusobna komunikacija, kancelarija lepa uvek cista sa najboljim pogledom u Beogradu, Uslovi su fenomenalni. Za sada nemam neegativna iskustva, javljam vrlo rado ako se nesto promeni.
Loše stvari: Zavisne konkurentne firme i tezina nekih od nasih klijenata dok nam je receno da bez obzira na sve izazove moramo da im izadjemo u susret. Stvarno moras imati zivce :). Firma postoji poslednjih 20 godina i trenutno je jaca nego ikada. Ljudi i radna atmosfera je jako prijatna. Kao sto sam cula, retko ko je ikada dobio otkaz ili je vlasnica bila ne fer prema svojim radnicima. Licno iskustvo je do sada besprekorno, javljam ako ima promena.
Loše stvari: PozitivnoOprema za rad je super (računar, monitor, miš, tastatura, slušalice). Kancelarije imaju sistem za grejanje i hlađenje pa kad nema nadređenih u istim, prilično je prijatno. Čisti i održavani toaleti. Kolege su solidarne pa se ručak poručuje deljeno preko neke od aplikacija za dostavu.ZamerkePlata je redovna, ali se na papiru vodi minimalac, dok ostatak dolazi kroz dodatke/bonuse (moje lično iskustvo i iskustvo nekolicine kolega). Remote je moguć, ali ne vredi puno kad se od vas očekuje da budete 24/7 na raspolaganju, jer u ovoj firmi “remote” znači da ste dostupni i iz wc-a (u suprotnom odmah padne šikaniranje od nadređenih). Kultura kompanije? Misaona imenica. Treba pohvaliti podsticanje zaposlenih na obavezno korišćenje slova ć, č, š, đ u internim grupnim prepiskama, ali dobar deo rukovodećeg kadra ne beži od starih, dobrih: "uzo", "vido", "došo". Sastanci su posebna disciplina... Mnogobrojni i predugi, uglavnom bez jasnih zaključaka. Najgore od svega, ovde ljudi nisu ljudi, već resursi za jednokratnu upotrebu. Zato i ne mogu da zadrže nikog duže od godinu-dve (u najboljem slučaju). Nedavno se "odlio" deo "ljudi od poverenja",pa čujem da je situacija sad baš zategnuta. Ako ste početnik (što čini jezgro i glavnu radnu snagu ove firme), ova mesto je najbolja škola da naučite kako ne treba da izgleda IT firma. Takođe, ko voli ekstremne sportove (bungee jump bez užeta) i želi da vežbata živce, trpit pritisak i radi za mizerna primanja - mislim da će se super uklopiti.
Dobre stvari: Prazno ime
Loše stvari: Komunikacija, odnos, ponašanje, izvikano ime.. Nemci arogantni, Srbi spletkaroši
Dobre stvari: Redovna plata
Loše stvari: Mobing od stane CEO, losa energija medju zaposlenima, prijava nije na ceo iznos plate
Dobre stvari: Zdrava, dobra, vesela deca
Loše stvari: Popuštanje neradnicima, nema nagrada dobrim radnicima, posao bez perspektive, ministarstvo je gluvo i slepo na potrebe baze.. Besmisleno, neorganizovano, uništavanje.
Dobre stvari: Kolege
Loše stvari: Poltronizam, bedna plata i menadžeri koji vrše mobing nad radnicima.. Poltronska firmačiji je model poslovanja Ako nećeš ti, ima ko hoće.
Loše stvari: Kako je izgledao procesCela poenta njihovog intervjua je da vas ne zaposle, ali da im odradite projekat. Uradite mnogo sirok QA report da bi Vam na kraju rekli da niste prosli, iz tog reporta izvlace nova misljenja QA kvalifikovanih ljudi a opet nisu nikog zaposlili niti platili taj rad. Zaobici u sirokom luku prevarante!
Loše stvari: Kako je izgledao procesVeoma prijatni članovima Hiring Team-a koji su veoma ažurni povodom obaveštavanja, žele da ih pitaš o firmi i da ti daju što bolji odgovor. Za jedan detaljan proces selekcije, 2 nedelje je jako kratko vreme, posle kog sam saznao da sam dobio posao. Jako profesionalni, prijatni i kulturni ljudi!Pitanja sa intervjua Razlika između Shared, VPS i Dedicated Web Hosting-a
Loše stvari: Pozitivnoplata je bila redovna i na početku relativno opuštena atmosferaZamerkeNedostatak profesionalnog pristupa pokazuje se kroz lošu komunikaciju, nejasne zadatke i odsustvo koordinacije među timovima. Neki agenti su više favorizovani u zavisnosti koliko je neko blizak sa menadzmentom
Loše stvari: Kako je izgledao procesPosle poslatog CV-a pozvan sam na HR intervju koji traje 1h sa budućim project managerom i HR. Predstavio sam svojih 6 godina iskustva (4 godine u Continentalu, plus 2 ranije u isto velikoj kompaniji). Sve je delovalo korektno, a zatim sam, nakon nedelju i po dana čekanja, dobio tipičan “copy-paste” mail odbijenice, bez ikakve šanse da pokažem znanje na tehničkom intervjuu. "After careful consideration, we have decided not to move forward with your application at this time. We did receive a significant number of applications from qualified candidates like yourself, making this selection process extremely difficult." Posebno poražava činjenica da su mnoge moje kolege sa mnogo manje iskustva, pa čak i bez zavrsenog fakulteta, dobijale ponude i birale pozicije, dok su mene – jednog od najiskusnijeg u timu – jednostavno preskočili. Kasnije sam nezvanično čuo da se budući project manager sa intervjua mene uopšte nije ni setio. Bruka i sramota. Ceo proces je delovao neozbiljno, neorganizovano i uvredljivo prema kandidatu.
Dobre stvari: Mogućnost plaćenih kurseva, EDU poeni
Loše stvari: Smenu za radnu sedmicu znaš tek u petak popodne, ne poštuju se naši praznici, moraš da radiš za naše praznike, a za njihove praznike moraš da uzmeš odmor
Loše stvari: Kako je izgledao procesProces selekcije je bio transparentan, zadatak zahtevan, ali je poslodavac bio fleksibilan što se tiče rokova. Svi uslovi intervjua su bili na visokom nivou u prijatnoj atmosferi. Komunikacija je tekla neposredno, a informacije su javljane pravovremeno.
Loše stvari: Kako je izgledao procesUpoznavanje sa CTO i COO, istog dana i tehnički intervju koji vodi CTO. Pitanja u vezi sa tehnologijama navedenim na CV-u. Akcenat na web security. Odgovor o ishodu nakon 7 dana cirka, kao što je i obećano.
Dobre stvari: Redovna plate, mada je svakog dana pitanje kolko ce to da traje, niko nije sigzran u svoje radno mesto
Loše stvari: Predatorska firma, cuvajte se ove firme, velika crvena zastava, jako losa otganizacija, iskoriste ljude pa ih odbace bezobzirno, arogantno, bez truncice ljudskosti. nimalo uvazavanja i postovanja prema iskustvu i obtazovanju, svakog trenutka ste na meti za odstrel iz bilo kog razloga, primaju ljude na nepostojece projekte pa ih odpustaju kad ih ne dobiju, ne postoji sigurnost posla na duze vreme, sve je od projekta do projekta a kad ih nema visak ste, menadzment je eksploatatorski, ljudi odlaze i dolaze kad vide gde su dosli kao na traci, ne postojanje dokumentacije i znanja o internim toolovoma, oni koji su ih pravili napustili firmu itd. Ovo je neko morao da napise da bi ljudi znali u sta se upustaju. Ako imate bilo jajvu drugu opciju izbegavajte ovi firmu u sirokom luku,. Predatorska firma, cuvajte se ove firme, velika crvena zastava, jako losa otganizacija, iskoriste ljude pa ih odbace bezobzirno, arogantno, bez truncice ljudskosti. nimalo uvazavanja i postovanja prema iskustvu i obtazovanju, svakog trenutka ste na meti za odstrel iz bilo kog razloga, primaju ljude
Loše stvari: Kako je izgledao procesProces selekcije se sastoji od HR intervjua, tehnickog zadatka, system design/menadzerskog intervjua i kulturoloskog intervjua.
Loše stvari: Kako je izgledao procesPrvi krug je HR intervju, standardna pitanja i opipavanje pulsa. Nakon par dana dobije se zadatak koji treba da se reši u roku od 3 dana, kači se na github. Zadatak je lagan, konekcija sa bazom i prikaz nekih podataka. Nakon nekih 7 do 10 dana ide tehnički intervju, pregled zadatka i pitanja o oop i vanilla js programiranju. Na kraju intervjua najave da će poslati odgovor u roku od 2 nedelje da li si primljen ili ne. Odgovor nije stigao do trenutka kada sam im se javio uz izgovore o gužvi, odmorima itd. Sam proces selekcije je dosta zbrzan sa očekivanjima danas za sutra, dok sa njihove strane odgovori ni ne dođu do kandidata.Pitanja sa intervjua Var vs Let vs Const OOP koncepti Pitanja vezana za zadatak Promises i asinhrono programiranje HTTP metode (GET, POST...)
Loše stvari: PozitivnoNe postoje.ZamerkeFirma za izbegavanje u svakom smislu te reči. Vlasnik, koji će vam ujedno biti i “šef”, očekuje da je sve gotovo juče — jer on, naravno, “može da reši svaki problem za sat vremena”. Ako volite da radite vikendom i van radnog vremena, bez ikakve naknade i bez trunke zahvalnosti, ovo je savršeno mesto za vas.
Loše stvari: PozitivnoHibridni rad gde je moguće raditi 100 posto iz kancelarije što je ogroman plus. Uvek ćete naći nekoga da vam uskoči u pomoć. Kancelarija je nova, ali deluje praznjikavo i nema dovoljno stvari za razonodu tokom pauza. Sasvim solidan nivo fleksibilnosti.ZamerkePrimetan je ogroman turnover zaposlenih. Ljudi iz ostalih ne-IT sektora se menjaju kao na traci. Stalno se koriste korporativne fraze čije značenje i svrha ponekad nisu jasni ni menadžmentu koji ih koristi. Kada se ukaže na problem, odgovori se obično svode na opšte fraze bez konkretnih rešenja, pa do stvarnih promena retko dolazi. Stabilnost posla je nesigurna – u slučaju gubitka projekta (što se dešava relativno često), dolazi do većih otpuštanja. Tokom mog vremena u kompaniji bilo ih je nekoliko, iako se prethodno uvek naglašavalo da do toga neće doći. Ako outsourcing kompanija često ostaje bez novih projekata, to može ukazivati na dublje probleme u njenom poslovanju. Postoje interne radionice, koje nisu uvek usklađene sa realnim potrebama zaposlenih i često se doživljavaju kao formalnost, umesto kao konkretna podrška. Trud i rad zaposlenih se retko adekvatno prepoznaju, dok su povišice relativno retka pojava. Nažalost, teško je osećati ponos prema radu u kompaniji kada se čini da je rad zaposlenih potisnut u drugi plan, a menadžment i prodajni tim ne uspevaju da obezbede stabilan priliv novih projekata.