Pročitajte iskustva radnika iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i regiona pre nego što se prijavite za posao. Stvarne plate, odnos menadžmenta i uslovi u kancelariji ili proizvodnji – na jednom mestu.
Loše stvari: Kako je izgledao procesProces selekcije je započeo rešavanjem dva jednostavna zadatka iz SQL-a, na platformi Codility. Zatim je na redu bio online tehnicki intervju, gde sam imao priliku da razgovaram sa gospođom koja je odgovorna za tim u kome bih eventualno radio ako dobijem posao. Razgovor je bio jako prijatan, trajao je nešto više od sat vremena i akcenat je bio na snalaženju u situacijama sa kojima se developer susreće na poslu, tipa zadata mi je neka situacija i očekuje se da odgovorim na koji način bih je rešio. Nakon tehničkog intervjua na redu je bio i HR intervju na koji nisam dugo čekao, sa kog takođe nosim jako pozitivno iskustvo. Akcenat je bio na mom dosadašnjem iskustvu i naravno na proceni da li sam potencijalni fit za poziciju u timu. Nakon tog zadnjeg razgovora mi je rečeno da će me neko kontaktirati u roku od par dana da mi daju povratnu informaciju o njihovoj odluci, i tako je bilo. Utisak o kompaniji još uvek nemam, ali ljudi sa kojima sam kontaktirao u procesu selekcije su jako korektni, ljubazni i profesionalni.
Loše stvari: Odluke se donose nedovoljno brzo, a samim tim se implementacija odlaže.
Loše stvari: Kako je izgledao procesPriajvio se za poziciju, dobio email od HRa sa osnovnim prikazom procesa selekcije, nakon mog pristanka - sutradan sam dobio email sa zadatcima/projektom koji sam trebao da resim i da im posaljem u narednih 5 dana.
Loše stvari: PozitivnoVeliko je zadovoljstvo raditi sa kolegama koji su otvoreni za deljenje znanja, konstruktivnih kritika, sugestija, ideja, ali i šala na svoj i tudji račun. Nema velikog pritiska, nema nemogućih deadline-ova, a i kad se desi da se neki deadline probije, PM ekipa to odlično handluje sa klijentom... Degordian je nekoliko puta dobijao nagradu za najboljeg poslodavca, što dosta govori o kompaniji. Što se projekata tiče, uglavnom su zanimljivi posebno za Frontend jer nas dizajneri pomeraju iz zone konfora prateći trendove na sajtovima poput awwwards.com, codrops itd. Takodje, zahvaljujući nedavnoj akviziciji Shopycode-a, od sada ćemo raditi i sa Shopify platformom, do sada su se uglavnom projekti svodili na custom Wordpress teme. Mislim da je nepotrebno pričati o Zakonom predvidjenim uslovima rada ali sam u nekim recenzijama primetio i da se to spominje, pa - plata je redovna, prijava je naravno na pun iznos, godišnji odmori se podrazumevaju, čak nas HR i opominje da nam je ostalo dana GO koje treba da iskoristimo... Postoje i 3 načina rada: remote, u kancelariji i malo jedno malo drugo, pa kako kome odgovara, jedino je bitno da se posao radi fer i korektno i da se poštuju dogovori.ZamerkeNemam zamerke, samo savet da se plata dobro ispregovara na početku jer zbog veličine kompanije plata pojedinca sporije raste.
Dobre stvari: Jedina dobra stvar u kompaniji je kolektiv, tj ljudi na operativnim pozicijama
Loše stvari: Najlosija stvar u kompaniji je menadzment. Zbog njihove nesposobnosti ispastaju svi - zaposleni - na njima se direktor istresa ukoliko ga je iznervirao njegov propali privatni zivot ili je ustao na levu nogu. Klijenti - jer se zbog neorganizovanosti koja pocinje sa najviseg nivoa kasni sa isporukama. Dobavljaci - jer im se zbog loseg poslovanja kasni sa isplatama u rokovima od vise meseci. Katastrofalna kombinacija iskompleksiranog, sujetnog i neorganizovanog direktora koji je po struci konobar
Loše stvari: Kako je izgledao procesProces je bio vrlo prijatan i kratak. Nakon prvog online razgovora gde smo se upoznali i gde mi je predstavljeno cime se firma bavi, usledio je jeadn tehnicki gde su me "propitali" sta sve znam da radim i kakva iskustva imam. Sledece je bio kratak poziv telefonom gde mi je javljeno da sam primljen i kada pocinjem da radim. Kratko i efikasno :)
Loše stvari: PozitivnoZdravstveno osiguranje do 1000€, topli obrok koji pola placa firma pola ti, organizovane proslave, fin ambijent u kancelariji, prijatne kolege, dobijas sve sto je potrebno od opreme za rad od hardvera do softvera, skoro idealni uslovi za rad.ZamerkeI onda tek tako 10 minuta pre kraja radnog vremena dobijes mail za hitan sastanak gde ti gazde kazu da je firma propala i da mora da se zatvara. 30 ljudi je dobilo otkaz i to sporazumni ako zelis da dobijes otpremninu ili nesporazumni gde ti ne daju nista i jos ti kazu da je to losa opcija po tebe. Svima su od otpremnine uzeli tacno 100€ misleci da niko nece primetiti. Par kolega su uhvatili na prepad nespremne da zavrsavaju zapocet posao aplikacija iz svih timova. Te kolege nisu nacisto sa svojom pozicijom jer znaju da se firma zatvara a ne znaju do kad ce zavrsavati posao, ne smeju da kazu da ne zele to da rade jer ce dobiti otkaz bez otpremnine, niti imaju kad da traze drugi posao. Pa se onda covek zapita da li se firma zatvara ili je u pitanju neka teska mucka
Loše stvari: Direktor, šef korporativnih poslova, odnosi između kolega, odnos direktora prema radnicima. Katastrofa, direktori ne poštuju radnike
Loše stvari: Kako je izgledao procesHR me je pozvao na razgovor u njihove kancelarije. Docekali su me predivno, svako ko je cak bio u prolazu, skroz nevezano za moj interview, mi se javio, cak me je devojka koja radi HR upoznala sa pojedinim prolaznicima predstavljajuci me kao "kandidat za QA" :) Dok sam cekao, jedan developer i Head of marketing su me pozvali da im pravi drustvo dok su na pus-pauzi :) Kada sam stigao na red, usao sam u kancelariju gde je bio glavni developer igre na kojoj bih radio, kao i HR. Razgovor je bio veoma prijatan, detaljan... Nazalost, nisam dobio ponudu za zaposlenjem, ali utisak koji su ostavili na mene je i danas odlican, nakon vise od pola godine :)
Dobre stvari: apsolutno nista,nema stvari koje bih izdvojio-la kao dobre, plate male,samo gledaju da vas zakinu,preveliki targeti koji su uglavnom nedostizni,popusti za saposlene mizerni uz nemogucnost reklamacija, plate deo na ruke deo na racun (minimalac). Sefovi radnji su dupeuvlakaci koji samo gledaju sebe .
Loše stvari: SVE. plate mizerija nezadovoljstvo medju ljudima ocigledno svi gledaju da pobegnu odatle previse fizickog posla i losa poslovna politika. Izrabljivacka firma koja ne gleda radnika, najgori uslovi na trzistu,zastarela tehnologija i previse fizickog posla
Loše stvari: Kako je izgledao procesImao sam samo prvi krug razgovora sa regruterkom iz inostranstva. Razgovor je tekao jako lepo i tečno, do samog kraja. A na kraju, vrlo neprijatno iznenađenje: ispostavilo se da ova pozicija uopšte nije aktuelna. Možda će se ponovo otvoriti krajem godine? Zašto smo onda uopšte započinjali ovaj proces?
Loše stvari: Kako je izgledao procesJedan odlazak u sediste firme u Takovskoj (Bg), prijatan razgovor sa dvojicom momaka (Milos i Bojan ako se dobro secam) gde smo u veoma otorenom i iskrenom razgovoru izneli sta oni traze i sta ja nudim. Nazalost, i pored toga sto sam znanjem i iskustvom (bar po mom misljenju) bio idealan kandidat za poziciju - nije doslo do zajednicke saranje jer se kod njih u firmi radi iskljucivo manuelno testiranje a ja sam na razgovoru spomenuo da me zanima da radim automatsko testiranje nekada u buducnosti. Jednostavno, nisu zeleli da ulazu vreme i resurse u kandidata koji ce mozda u nekom momentu otici iz firme da bi radio automatizaciju testova, sto je apsolutno ok i na mestu :) Sveukupno veoma dobar utisak :)
Loše stvari: Kako je izgledao proces1. Online intervju sa HR-om. Skroz opusteno, razmena nekih osnovnih informacija 2. Dobija se test, rok 5 dana, može se uraditi i za pola dana, lak je, ali uraditi dobro i znati kako da odbranite taj kod i vaša rešenja je bitno. 3. Tehnički intervju, neko je već objavio sta se traži. Ja ću dodati, ne traže se definicije koliko razmišljanje i razumevanje. Bitno je da znate, šta, kako i zašto. Tako da ni tehnički nije težak ako ste spremni i razumete dobro ono čime baratate. 4. U roku od 10 dana dobijate odgovor, prosli ili ne. Ja sam čekao 2 dana. Uglavnom, meni odlično iskustvo, tim je skroz opušten, pozitivan i otvoren za sva pitanja. Dobio sam brdo dobrih saveta tako da se isplatilo i ako nisam prošao.
Loše stvari: Kako je izgledao procesPrvo se dobije zadatak za koji je rok 4 dana da se uradi. Posle par dana sam dobio odgovor da sam prošao zadatak i da zadažem HR intervju. HR intervju traje 15 minuta, na engleskom je, obzirom da se razgovara sa čovekom iz Bugarske. Isti sam dobio da izaberem termin za tehnički intervju koji je trajao 45 minuta, obavio sam ga sa developerom iz Niša, na srpskom jeziku. Obzirom da je na tehnički intervju pozvano 15 ljudi od kojih 4-oro dobija praksu, prošlo je nedelju dana dok sam obavešten da nisam prošao konkurs i nisam dobio praksu.Pitanja sa intervjua 20 minuta da se dopuni zadatak koji sam ranije predao Par pitanja sa kodom i pitanje da li će taj kod raditi ili šta će vratiti, da se vidi da li razumem ključnu reč "static", rad sa Stringovima. Kako radi Collections.sort();
Loše stvari: Kako je izgledao procesIntervju na srpskom, video zadatak, intervju sa menadzerima u kompaniji i zvanicna ponuda.
Dobre stvari: Pozitivan stav
Loše stvari: Nekada se duže čeka na povratnu informaciju.. Kompanija za primer, lider u Istočnoj Srbiji
Loše stvari: PozitivnoJako dobro mesto, pogotovo za početak karijere. Menadzment je veoma razuman i nikad ne daju prekratke rokove, već su svesni koliko je potrebno za koji task. Postoji baš dosta korisnih benefita kao što je privatno zdravsrveno, bonus je dosta visok-u visini plate.ZamerkeLegacy kod
Dobre stvari: Nista
Loše stvari: Neorganizacija, neredovna plata, tenzična atmosfera. Neorganizovani, neredovna isplata, uvek manjak zaposlenih
Loše stvari: PozitivnoOdlične kolege, stručni i voljni da pomognu. Izuzetno radni ljudi koji se trude da održe zdravu atmosferu.ZamerkeMenadžment se ne sastavlja, biznis se vodi po principu drugarstva. Za zaposlene ne mare, sve što im se kaže na jedno uvo uđe, na drugo izađe. Direktor priča negativne stvari o drugim zaposlenima u razgovorima 1 na 1. Ukoliko se požalite na nešto možete očekivati "misliš da je drugde bolje?" ili "Pa eto ja sam takav" odgovore. HR je nekompetentan sa neprofesionalnim humorom. Može vam se desiti da ostanete bez nekih benefita ako promenite klijenta. Pri tom ne dobijate druge benefite ili povećanje plate, već ponižavajuće loše izgovore.
Dobre stvari: Kolegijalnost Ambijent Uredjenje Olaksica radnika Odela D Generalno dosta toga se uradilo proteklih pa 15 godina...
Loše stvari: Vec sam naveo pre par pitanja. Generalno plata jako niska, ne postovanjem 20 godina radnog staza od kompanije, vec stepen usavrsavanja gasprom ovog operater 3,4,5 stepena. Generalno neko sa 5 tim stepenom i 10 god radnog staza je iznad nekog 4 stepena i 20 god radnog staza. Pritom da taj neko sa 5 tim stepenom nije pomenuo polje, a taj neko od 20 god promenio 5/6 polja radio na glasu j na nafti. Malo to nije dobrom uredbom uradjeno.... Kompanija proizvodi proizvod od kog zavisi poskupljenje hleba i ostalih proizvoda. Samim tim zbog proizvoda kog kompanija proizvodi izbijali su ratovi, a ne zbog hleba. Ili nekog drugog proizvoda. Posto kompanija Gasprom prodaje naj trazeniji proizvod, i ima ulaganja u kompaniju i ljutstvo.olaksica