Pročitajte iskustva radnika iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i regiona pre nego što se prijavite za posao. Stvarne plate, odnos menadžmenta i uslovi u kancelariji ili proizvodnji – na jednom mestu.
Loše stvari: Kako je izgledao procesProbacu detaljno da opisem neprofesionalizam ove kompanije. Naime, kroz nekoliko meseci sam dva puta prolazio kroz proces zaposljavanja za ovu kompaniju (prilicno sam ubedjen da oni nisu svesni toga). Prvi put hr intervju zapravo razmenjivanje poruka preko maila i odgovor na pitanje o ocekivanju oko plate. Zatim tehnicki intervju sa 3 lica koji traje oko pola sata, prilicno lak intervju gde se prolazi kroz opsta pitanja o web programiranju. Stekao sam utisak da znam mnogo vise od ispitivaca. Nakon toga vecni muk, niko se nikada nije javio sa feedback-om. Drugi put su me pozvali na intervju ponovo nakon par meseci jer sam nastavio da konkurisem na njihov oglas koji stoji otvoren vec oko pola godine. Vidim kroz komunikaciju da nisu svesni da sam samo par meseci unazad vec bio na intervjuu. Ovog puta proces je malo izmenjen, ide prvo coding test na nekoj platformi gde osvajam 90% poena. Nakon toga ponovo muk, vise se nikada nisu javili. Nekoliko kolega je takodje bilo u procesu intervjuisanja i niko nikada nije dobio feedback. Uopste mi nije jasno kako mogu da budu toliko neorganizovani i neprofesionalni. Situacija u Srbiji sto se tice IT firmi je postala kriticna.
Loše stvari: Kako je izgledao procesProces selekcije počeo je kontaktiranjem od strane HR predstavnice, koja je bila izuzetno ljubazna i spremna da odgovori na sva moja pitanja. Tokom inicijalnog razgovora imao sam priliku da se upoznam sa firmom, njenim vrednostima, uslovima rada i benefitima, dok sam ja sa svoje strane predstavio svoje iskustvo i profesionalne veštine. Razgovor je bio kombinacija srpskog i engleskog jezika, što je dodatno olakšalo komunikaciju i razmenu informacija. Nakon tog upoznavnog razgovora, HR je zakazala tehnički intervju. Intervju je trajao dovoljno dugo da pokrije sve ključne oblasti vezane za poziciju za koju sam se prijavio, uključujući objektno-orijentisano programiranje, JavaScript, Salesforce, kao i DevOps koncepte i rad sa serverskom i klijentskom stranom koda. Takođe su postavljena pitanja vezana za moju ličnost i način rešavanja različitih situacija. Pitanja su bila prilagođena mom prethodnom iskustvu, što je učinilo razgovor vrlo relevantnim i konstruktivnim. Oko nedelju dana nakon tehničkog intervjua dobio sam potvrdu od HR da su zadovoljni mojim znanjem i pristupom. Nakon toga započet je proces potpisivanja ugovora i kompletne procedure koje su jasno definisane i standardizovane u korporativnom okruženju. Sve u svemu, iskustvo selekcije u EPAM-u bilo je izuzetno pozitivno – profesionalno, transparentno i prijatno, sa odličnom komunikacijom i podrškom tokom celog procesa.
Dobre stvari: Kolegijalnost
Loše stvari: Nepotizam, ne organizovanost, ne postovanje ljudi koji su tu duze vreme. Ne ceni se rad vec koga poznajes
Loše stvari: PozitivnoNema ih.ZamerkeKonstantan pritisak i mobing. Sve se svodi na profit i izrabljivanje mladih ljudi koji rade neprijavljeno. Zbog toga se stvara prostor da se daju otkazi danas za sutra. Potenciraju na tome da su ozbiljna kompanija sa kvazi mentorima koji ih uce da traumiraju mlade ljude kojima je ovo mozda prvi posao. Ako vam ne gori pod nogama - bezite sto dalje od ove firme. Osecacete se bezlicno, bezvredno i kao broj.
Loše stvari: PozitivnoRad od kućeZamerkeMicromanaging. Bukvalno mi je govorio idi mišem ovamo, idi mišem onamo na screen share...Naravno da sam rekla posle 2 nedelje. Zaposlili su nas dvoje i ostavili jednog posle 3 meseca. I ceo i sestra njegova su egoisti žešći što peglaju po svojim radnicima. Ostali radnici su razumni i druželjubivi. Posao je za nekoga ko može da se ugrize za jezik.
Loše stvari: Kako je izgledao procesUpoznavanje pa test projekat. Malo neozbiljno, sve se degovorimo, sve super, treba da se posalje projekat i samo nestane covek.
Loše stvari: Pozitivnofull remote rad i pozitivna atmosferaZamerkejako male plate, promocija zavisi od klijenta iskljucivo, jako slabe povisice vec 3 godine
Dobre stvari: Besplatna kafa i lep prostor za obrok
Loše stvari: Medjujudski odnosi. Ko ceni sebe nikada jednom ce dati priliku da tamo ostane
Loše stvari: PozitivnoFina ekipa, povremeno, uz veliku fluktuaciju ljudi..ZamerkeNa papiru dobra IT firma, sa nerealnim prosekom plata, ali brzo vam sve bude jasno da su u pitanju drzavni projekti gde nema previse napredovanja niti ucenja za nekog novog. Menadzment i timovi bez ikakve organizacije, niti je potrebna za takve projekte ocigledno..
Loše stvari: PozitivnoDivan tim, mogucnost napredovanja, dinamicno i mlado okruzenje. Mesto u kome se svaka inicijativa ceni, i podrzava.Zamerkenemam :)
Loše stvari: Kako je izgledao procesProces je trajao kroz tri kruga – prvi je bio HR intervju, drugi tehnički, a treći uživo upoznavanje i diskusija o poslu. Cloud/DevOps lead je ostavio jako dobar utisak, konstantno je davao pohvale na moje tehničko znanje i pristup poslu. S druge strane, direktor je postavljao previše internih pitanja o prethodnim kompanijama u kojima sam radio, kao i neka privatna pitanja, što je bilo jako neprofesionalno i neprijatno iskustvo. Rekli su da će mi javiti verovatno već sutradan da li sam prošao poslednji krug, međutim na odgovor sam čekao više od 10 dana.Rekli su da ce mi javiti verovatno cak i sutradan da li sam prosao taj psolednji krug, medjutim na taj odgovor sam cekao vise od 10 dana...
Loše stvari: PozitivnoPlataZamerkeUzasan menadzment od uprave do IT menadzera. U IT sektoru je visok nivo mikromenadzmenta i sam menadzer je jako neprijatna osoba koja je preokupirana sopstvenim egom i neznanjem. Toplo preporučujem da bežite od ove kompanije
Dobre stvari: Ništa
Loše stvari: Sve je loše. Prevaranti. Uvek traze radnike i obecavaju platu od 150.000. Dođete tamo na razgovor upišu vaše ime i telefont na papirić i kažu da će vas pozvati.
Loše stvari: Kako je izgledao proces1. Poziv telefonom, dobio sam pitanje da li mogu sutra da dodjem na razgovor. 2. Razgovor sa jednim od direktora (HR tip razgovora) 3. Razgovor sa direktorom iz Austrije i glavnim IT stručnjakom (nisam stigao do toga)
Loše stvari: PozitivnoJedini pozitivni utisak koji sam imala je sam proces apliciranja za posao, intervjua i načina selekcije. Ali to je uglavnom jedini. Dobiješ poziv na intervju, svi su online, traju 30 min, lagani opušteni. Nema 10 krugova pakla, silnih testiranja i večnost u čekanju odgovora. Info sam dobijala maltene na svakih nedelju dana. Ukupno dva intervjua. Brzo sam dobila i odgovor da sam primljena i ovo pohvaljujem jer je u današnje vreme retkost.ZamerkeOnboarding je bio haotičan – tri dana pretrpani informacijama, pa odmah ubačeni u live bez mentorstva i sa minimalnom podrškom. Radimo ogroman workload za tri zemlje, a atmosfera među timovima je neprijateljska i neprofesionalna. Najveći problem je što nakon obuke saopštavaju novi dodatni angažman koji uopšte nije pomenut na intervjuu, što potpuno menja opis i obim posla. Da smo to znali ranije, mnogi od nas se ne bi ni prijavili. Kompanija nam je uzela dva meseca života koja smo mogli potrošiti na traženje adekvatnog posla, umesto da nas drži u zabludi.
Loše stvari: Kako je izgledao procesProces selekcija se sastoji iz 3 kruga, prvi je razgovor sa HR-om, drugi je test engleskog a treći test tehničkog znanja.Pitanja sa intervjua Sta je DNS? Sta je ip? Sta je za tebe dobar menadzer? Sta je switch? Kako radi switch?
Loše stvari: HR Intervju Пријатно интервју со дискусија за претходното образование и вештини. После интерјуто не добив никаков фидбек.Tehnički intervju Од дома онлајн се решава тест со 3 задачи (SQL/Python).
Loše stvari: HR Intervju Рекрутерката беше прекрасна, можеби една од работите кои најмногу ми се допаднаа и продолжив иако не бев сигурна околу самата позиција. Сите рекрутери да беа вакви, светот ќе беше подобро место.Tehnički intervju Чисто беше разговор поврзан со моите квалификации и досегаршно искуство, како и опишување од нивната страна за позицијата. Со оглед на тоа што позицијата вклучуваше повеќе ствари, ме прашуваа со кои аспекти би била покомотна. Требаше да имаме уште едно интервју (потехничко), но јас се повлеков од процесот поради тоа што не се пронајдов во позицијата.
Loše stvari: PozitivnoUredjen sistem i procesiZamerkeNema mogucnosti za napredovanje, nema benefita
Loše stvari: PozitivnoDobra ekipa kolega, dobar menadžment u SrbijiZamerkeLoš menadžment iz Amerike koji je hijerarhijski inad našeg