Pročitajte iskustva radnika iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i regiona pre nego što se prijavite za posao. Stvarne plate, odnos menadžmenta i uslovi u kancelariji ili proizvodnji – na jednom mestu.
Loše stvari: Kako je izgledao procesPoznanik me je preporučio, poslao sam CV dirkeno njemu. Sutradan su me zvali na intervju i iste nedelje sam dobio posao. Osoba koja me je intervjuisala je delovala nezainteresovano (godinu dana posle toga je dao otkaz, zajedno sa celim svojim timom), i pitanja su bila ekstremno generička.Pitanja sa intervjua Šta je hoisting?
Loše stvari: Pozitivno- Dobra plata (ako ste programer i ako vam se zalomi takav nadređeni). - Plaćena putovanja po Evropi na raznim sajmovima (ako se malo ulizujete pre toga).Zamerke- Glavni inženjer u firmi ne razume osnove inženjerstva. Ne zna šta znači "refaktorisanje" (misli da je to bilo kakva izmena koda), ne ume da serijalizuje podatke, ne zna da podeli sistem na nezavisne celine niti osnovne obrasce, koristi Windows fajl sistem kao bazu podataka (pa svaljuje krivicu za loše performanse na hardver, a firma joj odobri još instanci). Dešava se da ni ne pokrene svoj program, a onda od drugih timova traži da ispravi problem na svojoj strani. Potpuno je apsurdno čime se ljudi bave zbog nje: na ganc-novom endpointu je jedan niz greškom sadržao dodatni element i ona je postavila task frontend timu da ignoriše element viška, umesto da ga sama skloni sa API-ja. - Glavni HR laže oko zarada i beneficija koje će tim dobiti. Priča se iz nedelje u nedelju neprestano menja, gde od početnog obećanja ne ostane ništa -- uvek postoji još jedan izgovor za sve. Uz to ne prestaje da ponavlja kako je, jadna, zatrpana poslom do guše i uz svaki poslovni razgovor nađe način da pomene verenika (inače rođenog brata direktora firme). Slobodno se vi volite, ali bespotrebno potenciranje je neukusno. - Većina programera se prema QA sektoru ponaša kao prema ličnim sekretaricama. Svaljuju razne odgovornosti na njih (pisanje SQL skripti i njihovo izvršenje direktno nad produkcijom, tehnička podrška klijentima u pola noći). Ali plate im se mere uz reči "običan junior tester".
Dobre stvari: Redovni ali nedovoljni prihodi za radnike. Minimalac minus pola od njega, ostaje vam 21.000 din za mesec, u kojem radite 10 sati svakog dana sel vikenda a i vikendima ako treba.
Loše stvari: Los direkror. Bicete zaposleni na odredjeno vreme maximalno, trazice od vas da im vracate deo obaveznog minimalca, znaci morate im vratiti polovinu minimalca koji je 43,000din. Doduse isplatice vam inostrane dnevnice koje nisu plata! I nude vam sporazumni raskid, briga direktora za prava radnika koji mu donose
Loše stvari: Kako je izgledao procesPrvobitno se obavlja online HR intervju sa regruterkom, nakon cega je sledeci deo selekcije tehnicki zadatak. Treci korak je tehnicki intervju uzivo u firmi sa team leadom za poziciju i finalni intervju je sa generalnim menadzerom.Pitanja sa intervjua Razliciti nacini manuelnog testiranja Razlika izmedju severity i priority
Loše stvari: PozitivnoFleksibilno radno vreme je mnogo znacilo, dnevni topli obroci su bili odlicni. Atmosfera u firmi je bila mirna i nikada se nisam osecao neprijatno da postavim bilo kakvo pitanje.ZamerkePlate iako dobre, su relativno niske u poredjenju sa slicnim firmama.
Dobre stvari: Kolege sa kojima se radi svekodnevno su ok, medjutim ne postoji neki poseban filing jer su svi optereceni poslom preko glave, malom platom, prekovremenim radom (koji se ne plaća), maltretiranjem menadzera,… tako da nikome nije do druzenja jer svi gledaju što pre da pobegnu iz DTS-a.
Loše stvari: Sve je uzasno!!! Uvek vise posla od onoga sto se moze posticci za 8 sati, menadzeri traze da se ispune nemoguce kvote da bi oni mogli da se šepure i sebi nabijaju poene i pare u dzep. Daju ti lapo-top i mobilni samo zato da bi posle posla bio na raspolaganju da te cimaju i da im od kuće radiš posao. Klima je takva da se najvise ceni ulizivanje, ogovaranje, cinkarenje, pljuvanje kolega,… i ko u to moze da se uklopi biće cenjen i od nizeg i od viseg menadzmenta. Svi menadzeri su dosli na funkcije ili preko veze ili preko ulizivanja jer se to u Delti najvise ceni. Ponasaju se bahato, potcenjivacki i nadmeno bez ikakve empatije prema nizim kolegama. Ja sam se pozalila HR-u i bolje da sam odmah dala otkaz jer ti to uzimaju za zlo zato sto te odmah ocinkare šefu koji ti onda trlja nos uz komentare: “Jel znaš ti na koga se zališ … bolje idi sama nego da te ja oteram … šta ti misliš da ti je ovo komunizam … ajde bre bezi tamo i radi ili marš iz Delte…” samo neki od komentara. Sve u svemu uzasna atmosfera i uslovi rada. Plata bedna pa nije ni cudo da svi odmah posle mesec dana traze drugi posao. U DTS-u radi samo onaj koji mora da radi. Ne preporučujem nikom ako baš ne zavisi od njihovih petsto evra.. UZAS! Nešto najgore što nekome moze da se dogodi u karijeri!
Dobre stvari: Sama prostorija je lepo uređena i pristojni su uslovi za rad u smislu opreme, stolica za sedenje.
Loše stvari: Neobučen a prepotentan radni kadar koji se sastoji od 5 ljudi u firmi koji su uspeli da se zadrže par godina u firmi tako što znaju vlasnike, i svako je svakome nešto , dok se ostatak radne ekipe neprestano rotira. Šefovi neobjektivni. Radnici nevoljni da dele znanje i pomognu.. Neobučen kadar, isforsirani međuljudski odnosi, nemogucnost učenja od kolega jer em nisu školovani em neće da objasne, veliki obrt radnika jer svako malo neko daje otkaz
Dobre stvari: Politika kompanije je odlicna
Loše stvari: Zbog nedostatka radne snage Gastro radnici rade smene od 16h i 14h... Što mislim da je jako loše...
Dobre stvari: Kada dodje vreme da odemo kući drugo ništa nije dobro
Loše stvari: Radno vreme,firma gde nema šefa,organizovanost posla,izrabljivanje radnika,omaložavanje radnika,i mnogo drugo
Dobre stvari: Pauza
Loše stvari: Organizacija ...nema slobodnih dana...malo placeno .... Lose organozovana firma...mala plata
Dobre stvari: Sramotna plata koja je na vreme
Loše stvari: Ako pravi vlasnik nesto hoce treba da poveca plate i smeni komolet upravu
Dobre stvari: Kompanija dok sam ja bio tu je dobijala dosta saveta i pomoci iz Ceske i Nemacke, saveti su bili veoma korisni, ali sefovi ih nisu slusali.
Loše stvari: Lose se ophode prema svojim radnicima, neke osobe prebacuju svoje poslove na druge a neki uopste i ne rade svoje poslove.
Loše stvari: Kako je izgledao procesCeo proces selekcije je trajao nesto vise od mesec dana. Prvo je bio razgovor sa HR klasicna HR pitanja prolazenje kroz CV ocekivanja od narednog posla i finansiska ocekivanja. Nakon prvog razgovora nisam dobio nikakav feedback dve nedelje nako toga me je pozvala devojka iz HR u zelji da zakaze tehnicki intervju. Tehnicki intervju je bio srednje tezine sto se tice pitanja ali poprilicno naporan zato je teoretski propitivanje trajalo nesto vise od sat i po vremena pritom dosta pitanja su bila poprlilicno konfuzna
Loše stvari: PozitivnoZamerkeBio sam zaposlen na kratko u periodu 2018 - 2019 kada se firma prvi put otvorila u Srbiji (i zatvorila nakon 3 meseca otvorenog ofisa u Beogradu), tako da je iskustvo malo staro, ali sudeci po skorasnjim utiscima zaposlenih ovde, vidim da se nista nije promenilo. Plata je mizerna, nesto jaca od minimalca, povisice jako retke i jako male, benefiti 0, obuke prakticno nema vec vas samo zatrpaju sa raznim dokumentacijama nekih 2-3 nedelje, i onda vas bacaju u vatru, pa se snalazi kako znas i umes cimaj itd. Rad 24/7 365, najobicnija izrabljivacka firma. Posao najobicnije korisnicke podrske gde vam samo traze znanje stranog jezika u drugim firmama ce vas bolje platiti nego ovde za posao tehnicke podrske pa vi vidite koliko vam je vredno da se cimati.
Dobre stvari: Jedino što je dobro, a to su slobodni dani, godišnji odmor i osiguranje, kao i popust koji dobro dođe.
Loše stvari: Sve navedeno u komentaru.. Nisam zadovovljna kako funkcionišu međuljuski odnosi, psihičko maltretiranje od strane zamenika menadžera, kao i menadžera, VM-a i prodavca. Neprofesionalni u svakom smislu, veliko neznanje i nestručnost. Podmetanje noge na svakom koraku. A o regionalnim menadžerima tek nemam komentara...
Dobre stvari: napredovanje i stimulacija na platu koja ode i do 30-40k
Loše stvari: radnici koji nemaju bukvalno srednju skolu pa otvaraju bolovanja kad oni hoce, firma treba da uredi lokale i poveca plate kako bi napravili veci posao, da prave bolje nagradne igre i puste ljude da dobijaju malo ne samo da gube
Dobre stvari: Redovna plata, plaćanje prekovremenog rada(i ako nije usklađeno sa zakonom).
Loše stvari: Razlike u platama, obračun prekovremenog sata van zakona po nekoj njihovoj matematici . Preforsiranje radnika sa prekovremenim radom.
Dobre stvari: Slobodan dan
Loše stvari: Negativna energija zbog manjka zaposlenih. Nije lose ali previse posla za malu platu
Dobre stvari: Prijava na pun iznos, redovna plata, osiguran obrok u kantini... U suštini sve ono što bi trebalo da je normalno i da postoji kod svakog poslodavca.
Loše stvari: Zakonski minimalan godišnji odmor (20 +1 dan za visoko obrazovanje dok je u drugim kompanijama znatno veći). Bonus za redovnost je isti i oduzima se svima jednako bez obzira da li ste radnik koji zaista mora na bolovanje ili neko ko odlazi kad god ga mrzi da radi (nulta tolerancija za povećanje plate i bolovanje ukoliko je neko zaista imao zdravstvenih problema prethodne godine, a pre toga nikad). Nema stimulacija za pojedince koji se iskreno trude i znaju svoj posao i obavljaju i dodatni ako se to od njih traži.. Ne ceni se trud, rad i znanje. Guraju se ljudi koji su tu najduže ili na osnovu rodbinskih i sličnih odnosa.
Dobre stvari: Što imam dobroga smenskog poslovođu i kolege u smeni.
Loše stvari: Što ne možeš sa srednjom školom da napredujem,a radim 34 godine.. Loša organizacija i uslovi rada