Pročitajte iskustva radnika iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i regiona pre nego što se prijavite za posao. Stvarne plate, odnos menadžmenta i uslovi u kancelariji ili proizvodnji – na jednom mestu.
Dobre stvari: Ono što je normalno u svakoj razvijenoj državi koja poštuje zakon, ovde treba da navedem kao prednost, a to je, da je radnik prijavljen na ceo iznos plate i sve na račun. Da se prekovremeno plaća (ali je zato start mizeran).
Loše stvari: Kao što sam već napisao mizerno male plate, postojanje zaposlenih preko studentske zadruge čiji radnici nisu plaćeni za dane kada su na bolovanju ili na odmoru. Kao i zaposleni preko agencije.Rukovodioci odeljenja skrivaju i najosnovnije informacije, kako bi upravljali situacijom (a opet zbog nedovoljnog stručnog znanja). Pošto imam iskustva iz drugih stranih kompanija, ovo uopšte ne liči na stranu kompaniju. Problem je takodje postojanje ''klanova''.... Domaći menadžment koji ne poštuje svoje zaposlene, skrivanje informacija
Loše stvari: Kako je izgledao procesPosle apliciranja za posao pozvali su me na razgovor u kancelariji firme. Tog dana sam imao HR intervju i intervju sa dva inženjera u oblasti za koju sam se prijavio. Tokom intervjua su mi prvo predstavili konpaniju i šta su obaveze na potencionalnoj poziciji. Zatim sam ja pričao o sebi, fakultetu, određenim predmetima (šta mi se svidelo a šta ne), projektima rađenim na fakultet. Nije bio klasičan tehnički intervju, nego više smo to prošli kroz priču. Nakon toga smo pričali na enleskom o stvari oko mojih hobija, slobodnom vremenu... Na kraju su me proveli kroz kompaniju da pogledam radni prostor
Loše stvari: PozitivnoUslovi rada u Siemensu su fenomenalni. Kompanija ima dosta benefita, kao što su službena kola, fitpass, službeni telefon, laptop i prateća oprema, korišćenje kuhinje i stvari u njoj... Kolege su baš druželjubive, opuštene i željne da ti pomognu oko svih nejasnoća. Kompanija zahteva rad u različitim programima i sa različitim uređajima tako da firma organizuje različite vidove obuka što je superZamerkeVeliki obim posla Neposedovanje sobe za rekreaciju Loše organizovana obuka
Dobre stvari: Prijava na ceo iznos zarade
Loše stvari: Katastrofalan vozni park. Losa organizacija rada, sa jos gorim sredstvima za rad
Dobre stvari: Kolegijalnost
Loše stvari: Loše je to što ne plaćaju subote fizički, preko računa navodno plaćaju a radnici novac ne vide...
Loše stvari: Kako je izgledao procesNakon poslate prijave HR se javio istog dana da zakaze prvu rundu intervjua. Na samom interjuu HR me ubedjuje da mi je bolje da se prijavim na drugu poziciju, a ne onu na koju sam se inicijalno prijavio jer po njihovoj proceni moje iskustvo i znanje vise odgovaraju toj poziciji. Nakon prihvatanja ponude, salju mi test koji je bio prelak, nakon cega me obavestavaju sa sam prekvalifikovan za poziciju. Jako lose iskustvo.
Dobre stvari: Da nije pojedinih koleginica, običnih radnika koji te razumeju i rade pošteno kao i ti, oni koji su i prinuđeni da rade, niko u toj firmi ne bi ni radio...jer je politika firme užasna...Možd to sve uspeva na zapadu gde su veće plate i prava radnika, ovo je Srbija...ovde su ljudi i sa dve plate na rubu egzistencije, a ne sa jednom...
Loše stvari: Politika firme je loša, samim tim postaju i loši odnosi između radnika...Žene zamenjuju svojom kičmom i stomakom muškarce... Radiš pet posla a plaćen si jedva za jedan.... Za poštenog radnika loša firma,za neradnika odlična za napredovanje
Dobre stvari: Kolege
Loše stvari: . Loše da pocnu da daju nocni rad i vece putne troskove i vise da uplacuju za hranu
Loše stvari: Kako je izgledao procesPrvo sa HR-om, a zatim intervju sa tehničkim pitanjima. Proces je bio lak, sve je bilo gotovo za manje od mesec dana.
Loše stvari: PozitivnoŠto se tiče plate, a to se nekako izdvaja kao najvažnije, zaista je sasvim dobra, na nivou ostalih IT kompanija (barem što se tiče mog sektora) i uvek stiže na vreme. Kolege su stvarno super, uvek spremne da pomognu, vladaju dobri odnosi između kolega a i kompanija stalno radi na tome da poboljšava odnose između departmana, da nas zbliži kako bismo što bolje funkcionisali. Takođe, radi se stalno na novim tehnologijama, pa ima i prilike za razvoj i učenje, naravno ko hoće. Veliki plus je to što možemo da radimo od kuće 4 dana nedeljno, a 1 u kancu. Sve u svemu, sasvim korektni uslovi :)ZamerkeNemam nekih specijalnih zamerki, možda malo bolje organizovati projekte.
Loše stvari: Kako je izgledao procesPrvi intervju sa HR i tehničkim licima. Neprijatno, stiče se utisak da ih mrzi da budu tu. HR kao da je već odlučio da ne prolazim i kao da nema iskustva da učini razgovor prijatnim i opusti kandidata. Ostalima se žuri na ostale sastanke i jasno pokazuju da nemaju vremena da ispitaju kandidata, brzaju. Nakon toga zadatak gde treba primeniti clean code principe i implementirati metode. Nisu se ni javili iako su izričito rekli da će se znati ishod iako je kandidat utrošio vreme na izradu zadatka.. Sve u svemu neprijatno.
Dobre stvari: Redovna plata, placen prevoz u iznosu mesecne karte, placeni praznici koji se obavezno rade
Loše stvari: Apoteke rade svaki dan u godini, dosta su fokusirani da na prodaju kolicina koje su porucili a nikako da se fokusiraju na zadovoljstvo radnika i da ih podstaknu novcano.
Dobre stvari: 25°C u celom objektu 365 dana,čisto, kantina, privatno penziono i zdravstveno osiguranje za stalno zaposlene
Loše stvari: Najsposobniji,najobrazovaniji napuštaju kompaniju i na njihova mestta se postavljaju poltroni. Nesposobni,neodgovorni u rukovodstvu
Loše stvari: Kako je izgledao procesBio je to ugodan tehnički razgovor sa zaposlenikom, pa sa klijentom, ništa komplikovano.
Loše stvari: Kako je izgledao procesHR intervju je bio kratak i veoma direktan, jedina primedba bi bila sto je devojka iz HR imala izuzetno jak naglasak (pricali smo na engleskom, a devojka iz HR-a je iz Indije) i u pojedinim trenucima nisam je nista apsolutno razumeo. Odmah su rekli da rade hibridno i da se od mene trazi da budem u BG-u 2 puta nedeljno, ali da pre toga moram biti 5 puta nedeljno u BG-u zbog obuke i tako narednih 1-2 meseca.Pitanja sa intervjua Nije doslo to tehnickog intervjua.
Dobre stvari: Redovna plata
Loše stvari: . Jaka firma sa jako lošim rukovodiocima cak i vlasnicima koji ne paze na radnike i njihovo zadovoljstvo.
Loše stvari: . Lose, međuljudski odnosi katastrofa, plata kasni, gazdarica katastrofa.
Dobre stvari: Stabilnost, dobri uslovi za rad.
Loše stvari: Na ključnim pozicijama su ljudi koji nisu nimalo radili na sebi. Egoistični, nedorasli tim pozicijama, socijalne veštine nikakve, menadžment tima loš.... Firma jaka i stabilna, ako nemate ponos i integritet, odlično. Ako volite da budete poltron i ne smeta Vam da Vam se obraćaju kao potrčku, izvolite.
Dobre stvari: Jedino što je plata na vreme. Drugo sve lose
Loše stvari: Uglavnom sve je lose. Poludivlja firma, ne prijavljuje radnike, zakida penzijsko, zakida prevoz.
Loše stvari: Kako je izgledao procesNajpre sam imao vrlo prijatan kontakt preko LinkedIn-a od strane HR-a kompanije. Nakon čega smo dogovorili sastanak. Na prvom HR intervjuu mi je doslovce lepo predstavio kompaniju, klijenta i poziciju. Nakon sto smo se bolje upoznali, predstavio mi je dalji proces selekcije i zakazao drugi intervju sa direktorima Arrowhead kompanije. Čitav intervju sa direktorima Arrowhead-a je bio na engleskom jeziku. Nakon uspesno zavrsenog drugog intervjua, dobio sam poziv za sledeći treći i finalni intervju sa klijentima. Sve ovo se izdešavalo u roku od 2 nedelje. Efikasno, brzo, konkretno bez bespotrebnog odugovlačenje, zavlačenja i gubljenja vremena. Utisci sa svih intervjua sa ljudima iz ove kompanije su fenomenalni. Kultura i profesionalnost na visokom nivou. Na kraju nisam uspeo da prodjem intervju sa klijentima - tražili su seniornijeg člana tima, ali svakako nosim itekako pozitivne utiske nakon čitavog procesa selekcije. Na kraju, dobio sam i na svoju adresu mali znak pažnje od Arrowhead-a, jer je ceo tim bio zadovoljan sa mnom, ali je zavisilo ipak od potreba klijenta... Mogu zaista da kažem da je Arrowhead Development kompanija za svaku preporuku! Veliki pozdrav! B.Pitanja sa intervjua SQL (CRUD) upiti? Java (OOP), klasa, nasledjivanje, itd. Selektori? Principi testiranja, itd.