Pročitajte iskustva radnika iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i regiona pre nego što se prijavite za posao. Stvarne plate, odnos menadžmenta i uslovi u kancelariji ili proizvodnji – na jednom mestu.
Dobre stvari: Deca su dobra
Loše stvari: To što rade ljudi koji ne vole da rade u školi i ne vole decu, nestručni su, a rade direktno sa decom. Imaju jednu bolesnu menadžerku koja laže i izvrće stvari, pravi dramu i stres svim zaposlenima.
Loše stvari: Kako je izgledao procesDva kruga- prvi krug sa timom, drugi sa HR managerom i Managerom studia: Nakon od prilike 2 nedelje od prijave na konkurs, pozvana sam na prvi krug razgovora.Razgovor je bio sa team lead-om i dvoje kolega na istoj poziciji.Pitanja su bila o prethodnom iskustvu -procesima, tehnologijama, alatima, izazovima.Razgovor je tekao u lepoj, opustenoj cak povremeno i saljivoj atmosferi.Trajao je oko 1h.Sledeci krug je bio sa HR managerom i glavnim managerom. Korektno i precizno-Pitanja su bila slicna prethodnom krugu-ranija iskustva, alati, izazovi, situaciona pitanja, itd.Trajao je oko 30-45min. Nakon par dana je stigao potvrdan odgovor, ponuda i dogovori oko preduzimanja daljih koraka.Pitanja sa intervjua Alati u svakodnevnom radu, duzina trajanja projekata, itd
Dobre stvari: Plata,ydravstveno,obroci,obuke
Loše stvari: Protekcija zaposlenih na osnovu poslusnosti i isfoliranosti.Poltronstvo
Loše stvari: Kako je izgledao procesDobije se mali zadatak i par sati da se resi. Zadatak nije tezak i brzo se odradi ali povratnu informaciju nisam dobio.
Dobre stvari: Dobre su kolege/ koleginice. Dobri su čitaoci/ posetioci programa. Dobro je što može da se napreduje u poslu i da se stalno usavršava znanje. Ima mesta za kreativnost.
Loše stvari: Loše je što menadžment ne ume da ceni ono što ima tj. da ceni i poštuje požrtvovane zaposlene koji svakodnevno daju i više nego što je potrebno (radionice, izložbe, duple smene, rad vikendom po potrebi, korišćenje drugih veština i sopstvenih resursa u cilju što boljeg imidža firme itd, itd). Takođe se ne obraća pažnja na motivaciju zaposlenih niti na napredovanje, odnosno na zvanja na koja imamo zakonsko pravo nakon određenog staža (15 godina). Moramo sami da podsećamo da smo stekli pravo, sami sebi da pišemo preporuke itd. i da sami plaćamo takse koje je ranije plaćala firma (pre 2010. godine). Takođe, svaka opaska o nekom bibliotečkom poslu prođe uz komentar "ma to sad nije važno" i nastavi se sa nepotrebnim radom na bezveznim sadržajima koji su daleko od kulture za koju treba da budemo primer.. Kolege su sjajne i sreća što vole svoj posao inače bi se firma raspala jer napredno rukovodstvo radi na drugim delatnostima, a ne bibliotečkim. Propali smo u poslednjih 7 godina u odnosu na ono kakav smo ugled imali pre.
Dobre stvari: Redovna plata i privatno zdravstveno
Loše stvari: Sve mala plata a radis vise poslova koji ti nisu ugovorom propisani za jednu bednu platu, rukovodioci koji mnogo pametuju a nemaju pojima, ljudi su uzas svako gleda sebe, nema kuhinje u fabrici pa radnici nose hranu od kuce ko u kameno doba sramota za jednu dobro poznatu firmu. Uzas iskoriscavanje radne snage za male pare
Dobre stvari: Kolege
Loše stvari: Menadžment. Zaposleni su jako kvalitetni,kolegijalni i divni,menadžment je katastrofa
Dobre stvari: Koktel party
Loše stvari: Podaštavanje zaposlenih od strane direktora i omalovažavanje, podmetanje.. Spolja gladac a unutra jadac. Užas! Sve sami stručnjaci ali u pogrešnim profesijama, neobrazovani, nestručni, a oni koji vrede vrlo brzo posle silnih obećanja pobegnu.
Loše stvari: Kako je izgledao procesNakon poslatog CV-a, dobio sam mail sa taskom koji sam trebao da uradim i posaljem. Sledeci korak je podrazumevao online intervju s tim liderom i jos jednim clanom tima. Nakon ovog, sledi kulturoloski intervju koji je u kancelariji. Prisutni su bili COO, tim lider i supervizor tima. Posle ovog sam dobio ponudu. Bitno je napomemuti da je plata bila transparentno prikazana u oglasu.
Dobre stvari: Nista
Loše stvari: Rukovodstvo, organizacija, plata... Loše rukovodstvo, los kolektiv, nista dobro
Loše stvari: PozitivnoViše nego korektan odnos prema zaposlenima, odlični benefiti poput parkinga u strogom centru grada i veći broj dana godišnjeg odmora, zabavni business tripovi širom Evrope a i dalje, mogućnost rada od kuće i u multinacionalnim timovima, nema forsiranja usiljenog company culture okruženja (poput Vege), work-life balance, organizovane grupne aktivnosti i još puno toga.ZamerkeProjekti su generalno nezanimljivi, i neretko nema puno programiranja i razvoja na njima.
Dobre stvari: Kolektiv,to što je firma relativno mi blizu,ne gubim mnogo u putu.
Loše stvari: Plata minimalac 38000 i putni troškovi 5000 a koleginici je mesečna karta do posla 8200rsd.Ugovor pod kojim radin privremeno povremeni poslovi,bez ikakvih prava.Kada se razbolis ne računa ti se dan i odbija se od plate.. Ne zna se više ko je kome šef,radim skoro godinu dana preko agencije na p.p ugovor;bez bolovanja i godišnjeg za 38000 dinara .
Dobre stvari: Plata je redovna.
Loše stvari: Sve apsolutno sto mozete da zamislite.. Sto dalje. Firmu vode nepismeni, los odnos prema zaposlenima. Radi se i subotom.
Dobre stvari: Zamisao organizacije
Loše stvari: Zaslepljujuća sujeta rukovodećih kadrova koji svaku sugestiju u vezi sa radom shvataju kao napad na njih lično a da pri tom realno nemaju pojma kako se posao radi jer su došli tu po stranačkim linijama a ne kao kvalifikovan iskusan i sposoban kadar.Dave se u nekim pokušajima inovacija i statistikama da bi se kao nešto dokazali a pojma nemaju!
Loše stvari: PozitivnoGrid Dynamics je odlična kompanija za početak karijere, posebno preko prakse. Na praksi naučite dosta važnih tehničkih stvari iz oblast za koju konkurišete i upoznate se sa načinom rada u korporaciji. Ljudi su super, atmosfera prijatna, kancelarija u samom centru grada, besplatni slatkiši i voće u kuhinji, praksa naravno plaćena. Kompanija i zaposleni imaju puno razumevanje za fakultetske obaveze.ZamerkePraksa se odvija preko Omladinske zadruge. S tim u vezi, praksa nije pravo zaposlenje i sa njom nemate sva prava koja imaju zvanični zaposleni, kao na primer slobodne dane, zdravstveno osiguranje, markice za prevoz itd. Ne očekujte mnogo na kraju, u početku mogu da vam pričaju da ćete posle prakse ostati u firmi, međutim usled krize na tržištu to može i da se ne desi. Ono što se meni nije svidelo jeste što je menadžment u nekom trenutku u potpunosti promenio ploču i pričao kako oni nama nikada nisu obećali da ćemo ostati u kompaniji, što je netačno. Meni je nedelju dana pre kraja prakse HR tim saopštio da usled nedostatka mesta na projektu firma nema mogućnosti da me zadrži (drugim rečima otkaz), i za to vreme, dakle nedelju dana, ni specialization lead ni koordinator moje prakse nisu našli za shodno da me kontaktiraju bilo usmeno ili pismeno, što smatram vrlo ružnim i neprofesionalnim, budući da su do tada bili uključeni u apsolutno sve aktivnosti na praksi. Saopštenje o otkazu je i pored svega bio šok za mene, a budući da se do tada negovala izuzetno drugarska atmosfera između praktikanata i koordinatora, smatram taj postupak ružnim i sa emocionalne strane.
Dobre stvari: Samo radnici I njihovi odnosi jer se drzimo zajedno
Loše stvari: Los odnos pretpostavljenih prema radnicima,pretresanje donjeg vesa,pred svaki bonus nesto se "desi"pa ga ne dobijemo,mobing, ponizenja.... Robovlasnicki odnos prema radnicima,sa svim mogucim ponizenjima
Loše stvari: Kako je izgledao procesKonkurisao sam za praksu. Dobija se zadatak(Java ili .NET) u zavisnosti za sta je kandidat konkurisao i rok je nedelju dana da se uradi. Zadatak nije tezak ali nakon predatog projekta cekao sam na odgovor mesec dana i to je bilo samo da me obaveste da nisam prosao u sledeci krug. Bez ikakvog objasnjenja zasto i ako mislim da sam dobro uradio zadatak.
Dobre stvari: Pojedine kolege, nema teškog, fizičkog rada.
Loše stvari: Plata, godišnji odmor, loša organizacija.. Konfuzno, nikakva organizacija, samovolja .
Loše stvari: PozitivnoKompanija zaista brine o svojim zaposlenima, odlicna oprema za rad, dosta projekata.ZamerkeJedina zamerka je to sto trenutno ima vise zaposlenih Rusa nego nasih ljudi i samim tim je atmosfera malo drugacija nego na pocetku.
Dobre stvari: Plata i blizina radnog mesta
Loše stvari: Manjak radnika, posla i materijala. Još uvek je bolje nego kod drugih firmi